Jak wykorzystać netbooki w kształceniu zintegrowanym?


mgr Jadwiga Konewecka
nauczyciel nauczania zintegrowanego oraz informatyki
Szkoła Podstawowa nr 10 w Będzinie

Netbooki, które pojawiły się w mobilnych pracowniach kształcenia zintegrowanego, są sprzętem na miarę naszych czasów. Rozwiązanie, z którego korzysta mobilna klasa zawiera również laptop dla nauczyciela, serwer szkolny oraz oprogramowanie i infrastrukturę sieci bezprzewodowej. Umożliwia to realizację idei zintegrowania technologii informacyjnych z procesem nauczania poprzez zapewnienie każdemu uczniowi komputera, dostępu do Internetu oraz nowoczesnych treści dydaktycznych w formie multimedialnej, jako narzędzia do nauki. Coraz więcej wydawnictw proponuje elektroniczną wersję podręczników do kształcenia zintegrowanego wzbogaconą o pliki audio, gry dydaktyczne, prezentacje multimedialne. Lekcje z wykorzystaniem takich podręczników są ciekawsze, a uczniowie łatwiej zdobywają nowe wiadomości i umiejętności. Dzięki komputerom i bezprzewodowej sieci dostępne stają się nowe sposoby sprawdzania wiedzy – jak szybkie zdalne quizy oraz natychmiastowa weryfikacja wyników. Umożliwia to ograniczenie czasochłonnych czynności nauczyciela, większą indywidualizację procesu nauczania.

W listopadzie 2009 roku w Szkole Podstawowej nr 10 w Będzinie powstała mobilna pracownia kształcenia zintegrowanego. Od tego czasu uczniowie klasy 3a, której jestem wychowawcą, mają lżejsze tornistry – nie noszą podręczników. Realizując temat dnia zgodnie z programem nauczania pracujemy z netbookami. Wykorzystujemy nie tylko elektroniczną wersję podręcznika wydawnictwa WSiP Wesoła Szkoła dla klasy 3, ale często sięgamy do zasobów Internetu. Wyszukanie i dobór odpowiednich materiałów do danej lekcji jest zadaniem nauczyciela. Tematy związane np. ze sportami zimowymi (polscy olimpijczycy) czy zwiastunami wiosny (kwiaty) zostały zrealizowane w parciu o materiały znalezione w Internecie i zaprezentowane podczas lekcji. Moi uczniowie w zakładkach wyszukiwarki Google mają wpisane najczęściej używane strony z grami edukacyjnymi: WSiP kształcenie zintegrowane interaktywne gry i zabawy; Scholaris; www.kula.gov.pl/ (strona Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Na pulpicie netbooków dzieci mają wgrane programy: Sebran1.49; HEXelon tabliczka mnożenia z czasopisma Komputer Świat Niezbędnik Praca Nauka Hobby Zabawa. Oprócz wymiernych korzyści w postaci trwalszego przyswojenia widomości i umiejętności uczniów przewidzianych programem nauczania (np. bardzo dobra znajomość tabliczki mnożenia u większości uczniów) dzieci doskonale obsługują netbooki bez podpinania myszki, potrafią wyszukiwać potrzebne informacje w Internecie.

Łatwość przenoszenia małych netbooków do innych sal lekcyjnych, serwer szkolny umożliwiający dostęp do Internetu i komunikacja bezprzewodowa w salach kształcenia zintegrowanego sprawia, że uczniowie innych klas młodszych również mogą korzystać z notebooków na niektórych zajęciach. W tym celu wszyscy nauczyciele zostali przeszkoleni w zakresie prowadzenia zajęć z wykorzystaniem mobilnej pracowni. Od stycznia w naszej szkole ustalono tak plan zajęć, by każda klasa mogła chociaż raz w tygodniu pracować z netbookami. W przyszłym roku będziemy dokonywać starań, by wykorzystanie mobilnej klasy w nauczaniu zintegrowanym było coraz większe. W ramach godzin z KN będę prowadziła dodatkowe zajęcia z netbookami dla uczniów klas młodszych. W tej sytuacji koniecznym będzie stworzenie bazy, odpowiednich zasobów do prowadzenia ciekawych zajęć. Podczas Ogólnpolskiej e-konferencji w Bielsku Białej zaprezentowano wiele ciekawych programów, które wspaniale nadają się do tego celu: np. Pokonać dysortografię czy Od sylaby do zdania. Niestety są one kosztowne i wymagają dodatkowych opłat w związku z wykorzystaniem na dużej ilości komputerów, a budżet szkoły jest ograniczony. Mam nadzieję, że wymiana doświadczeń, wspólne rozwiązywanie problemów związanych z obsługą mobilnej pracowni przyniesie niewątpliwie wiele korzyści zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Naszym celem jest przecież zorganizowanie ciekawych, kształcących zajęć dla jak największej ilości dzieci, by wyrównać szansę polskich uczniów względem ich rówieśników z innych krajów, gdzie nauczanie przy pomocy komputerów staje się standardem.

Kontakt


Stowarzyszenie KISS
ul. Lompy 2/10,
40-040 Katowice, PL

Telefon: + 4832 251-98-11
Faks: + 4832 251-98-11
Email: biuro@kiss.pl

Informacje


Numer konta bankowego:
RaiffeisenPolbank
07175000120000000033772467

NIP: 634-16-95-199
Regon: 272593242
Numer KRS: 0000106476
Ta witryna korzysta z plików cookie, które są zapisywane na Twoim komputerze. Pliki te są niezbędne przy generowaniu statystyk, oraz logowaniu użytkowników. Możesz dobrowolnie edytować ustawienia swojej przeglądarki pod kątem plików cookies. Polityka prywatności

Copyright © 2011 - 2018 Stowarzyszenie Komputer i Sprawy Szkoły - KISS
Art, Engine & Framework by MAR.APT version: